BŘEZEN JE TEN SPRÁVNÝ ČAS NA VÝSEV OTUŽILÝCH LETNIČEK

Jaro pomalu klepe na dveře, ale ještě to není ono. Teplé dny se střídají s mrazivými, občas i zasněží. Nenechte se však zmýlit, toto je ta pravá doba na přímé výsevy otužilých letniček. Vždyť některá semínka profitují i z přemrznutí, například ostrožky.Chcete-li mít na své zahradě záplavu květů již na konci jara, věnujte pozornost skupině otužilých letniček. Jejich odolnost vůči nízkým teplotám a krátká doba od výsevu po květ, z nich dělají nepostradatelný doplněk každé květinové zahrady.


Otužilé letničky můžete vysévat jak na podzim, tak na přelomu zimy a jara přímo do záhonu. Samozřejmě záleží na tom, kde bydlíte, ale toto platí pro většinu území ČR. Bude to chtít trochu experimentovat, abyste zjistili, které vytrvalé letničky u vás fungují nejlépe. Můžeme však zaručit, že si tyto rostliny velmi brzy oblíbíte. Jejich pěstování je totiž snadné.


Mezi nejvděčnější otužilé letničky patří černucha, chrpa, měsíček lékařský, molučenka, prorostlík a hlavně TOP3, do které počítáme ostrožky, islandský mák a paprsku.


Ostrožka Smokey Eyes


Ostrožky jsou jedny z nejvyužívanějších květin na naší farmě. Jsou vyšlechtěny do nesčetných barevných variant a pokud jste je nevyseli na podzim, dejte jejich semínka před jarním výsevem na týden do mrazničky. Výrazně tím zvýšíte jejich klíčivost.


V naší nabídce najdete plnokvětou, lososově růžovou krásku „Salmon Beauty“, krásná ostrožka s ledově šedými květy s nádechem levandulové s názvem „Smokey Eyes“ je zase letošní naše novinka. „Blue Cloud“ je tak trochu jiná ostrožka. S oblibou zplaňuje a najde tak uplatnění zejména v divočejší části zahrady. Všechny ostrožky je možné sušit a přenést si tak tuto letní krásu do šedivých podzimních a zimních dnů.


Ostrožky Misty Sky Mix, Salmon Beauty a Blue Cloud


Vlčí máky se rychle staly bestsellery v naší nabídce květinových semínek. Z nabízených barevných kombinací by se zamotala hlava i makové panence! Našim opravdovým favoritem jsou islandské vlčí máky. Jemné pastelové odstíny krémově bílé, melounově růžové a meruňkové barvy, dlouhé stonky a velké květy, to jsou typické znaky odrůdy „Colibry Mix“. A ta krásná citrusová vůně! Jen neprospívají v našich letních teplotách, takže je pěstujte brzy na jaře.


Islandský mák Colibry Mix


Paprska velkokvětá je jednou z nejkrásnějších kytek, které na naší farmě pěstujeme. Nabízí záplavu drobných bílých květů na okolíku ve tvaru deštníku, které ladí prakticky se vším. A čím více ji prořezáváte, tím více kvete.


Překvapivou sílu v sobě skrývá křehká krása černuchy. Je to velmi odolná květina a kromě toho, že vás potěší nádhernými hvězdicovitými květy, připomínajícími krajku, vytváří po odkvětu makovicím podobné hlavičky, ovšem v barvách od zelené až po tmavofialovou. V naší nabídce najedete černuchu „African Bride“, která je královnou mezi černuchami a také mix „Persian Jewel“, který nabízí levandulové, královské modré a bílé květy s černými středy. Jen si dejte pozor, abyste nezaměnily tyto černuchy, respektive jejich semena, s jedlými semínky, které nabízí černucha setá!


Černucha African Bride a Persian Juwel, paprska velkokvětá


Skvělou volbou pro začátečníky jsou chrpy. Milují je opylovači a pokud budete pravidelně odstraňovat odkvetlé stonky, bude chrpa kvést dlouhé týdny. V naší nabídce najdete odrůdu „Classic Magic“, která nabízí poutavou směs černých, temně švestkových a fialovo bílých dvoubarevných květů.


Nejen květy je živa zahrada a platí to i pro kytice. Nezáleží tedy na tom, zda budete otužilé letničky pěstovat pouze pro okrasu nebo pro řez, vždy se snažte nezapomenout i na rostliny, které jsou okrasné listem. Obecným pravidlem je rozdělit výsadbu na polovinu a zasadit 50 % výplňových rostlin a 50 % květin. Tento přístup vám poskytne spoustu ingrediencí, se kterými můžete pracovat. Pro časné výsevy nabízíme v našem e-shopu dva druhy:


Molučenka hladká je základní rostlinou každé zahrady, jejíž majitel to míní s pěstováním květin pro řez vážně. Vytváří množství vzpřímených výhonů obsypaných zvonkovitými květy žlutozelené barvy. Výborně se hodí do kytic v kombinaci s jinými květy ve tvaru zvonků, lze ji sušit a velmi pěkně voní.


Prorostlík „Garibaldi“ je rychle rostoucí letnička a její světlé, žluto zelené květy dodají jiskru každému časně letnímu aranžmá. Kombinace vzdušných stonků s bílou a modrou vypadá stejně dobře, jako kombinace se zářivými květy.


Molučenka hladká, mrkev Dara Red Shades a prorostlík Garibaldi


Kompletní nabídku nejen otužilých letniček najdete na e-shopu PRIMA KYTEK. Existuje tolik krásných odrůd, ze kterých si můžete vybrat.


Byly pro vás tyto informace užitečné? Budeme rádi, když je budete sdílet se svými přáteli. DĚKUJEME!


879 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše