top of page

BŘEZEN JE TEN SPRÁVNÝ ČAS NA VÝSEV OTUŽILÝCH LETNIČEK

Jaro pomalu klepe na dveře, ale ještě to není ono. Teplé dny se střídají s mrazivými, občas i zasněží. Nenechte se však zmýlit, toto je ta pravá doba na přímé výsevy otužilých letniček. Vždyť některá semínka profitují i z přemrznutí, například ostrožky.Chcete-li mít na své zahradě záplavu květů již na konci jara, věnujte pozornost skupině otužilých letniček. Jejich odolnost vůči nízkým teplotám a krátká doba od výsevu po květ, z nich dělají nepostradatelný doplněk každé květinové zahrady.


Otužilé letničky můžete vysévat jak na podzim, tak na přelomu zimy a jara přímo do záhonu. Samozřejmě záleží na tom, kde bydlíte, ale toto platí pro většinu území ČR. Bude to chtít trochu experimentovat, abyste zjistili, které vytrvalé letničky u vás fungují nejlépe. Můžeme však zaručit, že si tyto rostliny velmi brzy oblíbíte. Jejich pěstování je totiž snadné.


Mezi nejvděčnější otužilé letničky patří černucha, chrpa, měsíček lékařský, molučenka, prorostlík a hlavně TOP3, do které počítáme ostrožky, islandský mák a paprsku.


Ostrožka Smokey Eyes


Ostrožky jsou jedny z nejvyužívanějších květin na naší farmě. Jsou vyšlechtěny do nesčetných barevných variant a pokud jste je nevyseli na podzim, dejte jejich semínka před jarním výsevem na týden do mrazničky. Výrazně tím zvýšíte jejich klíčivost.


V naší nabídce najdete plnokvětou, lososově růžovou krásku „Salmon Beauty“, krásná ostrožka s ledově šedými květy s nádechem levandulové s názvem „Smokey Eyes“ je zase letošní naše novinka. „Blue Cloud“ je tak trochu jiná ostrožka. S oblibou zplaňuje a najde tak uplatnění zejména v divočejší části zahrady. Všechny ostrožky je možné sušit a přenést si tak tuto letní krásu do šedivých podzimních a zimních dnů.


Ostrožky Misty Sky Mix, Salmon Beauty a Blue Cloud


Vlčí máky se rychle staly bestsellery v naší nabídce květinových semínek. Z nabízených barevných kombinací by se zamotala hlava i makové panence! Našim opravdovým favoritem jsou islandské vlčí máky. Jemné pastelové odstíny krémově bílé, melounově růžové a meruňkové barvy, dlouhé stonky a velké květy, to jsou typické znaky odrůdy „Colibry Mix“. A ta krásná citrusová vůně! Jen neprospívají v našich letních teplotách, takže je pěstujte brzy na jaře.


Islandský mák Colibry Mix


Paprska velkokvětá je jednou z nejkrásnějších kytek, které na naší farmě pěstujeme. Nabízí záplavu drobných bílých květů na okolíku ve tvaru deštníku, které ladí prakticky se vším. A čím více ji prořezáváte, tím více kvete.


Překvapivou sílu v sobě skrývá křehká krása černuchy. Je to velmi odolná květina a kromě toho, že vás potěší nádhernými hvězdicovitými květy, připomínajícími krajku, vytváří po odkvětu makovicím podobné hlavičky, ovšem v barvách od zelené až po tmavofialovou. V naší nabídce najedete černuchu „African Bride“, která je královnou mezi černuchami a také mix „Persian Jewel“, který nabízí levandulové, královské modré a bílé květy s černými středy. Jen si dejte pozor, abyste nezaměnily tyto černuchy, respektive jejich semena, s jedlými semínky, které nabízí černucha setá!


Černucha African Bride a Persian Juwel, paprska velkokvětá


Skvělou volbou pro začátečníky jsou chrpy. Milují je opylovači a pokud budete pravidelně odstraňovat odkvetlé stonky, bude chrpa kvést dlouhé týdny. V naší nabídce najdete odrůdu „Classic Magic“, která nabízí poutavou směs černých, temně švestkových a fialovo bílých dvoubarevných květů.


Nejen květy je živa zahrada a platí to i pro kytice. Nezáleží tedy na tom, zda budete otužilé letničky pěstovat pouze pro okrasu nebo pro řez, vždy se snažte nezapomenout i na rostliny, které jsou okrasné listem. Obecným pravidlem je rozdělit výsadbu na polovinu a zasadit 50 % výplňových rostlin a 50 % květin. Tento přístup vám poskytne spoustu ingrediencí, se kterými můžete pracovat. Pro časné výsevy nabízíme v našem e-shopu dva druhy:


Molučenka hladká je základní rostlinou každé zahrady, jejíž majitel to míní s pěstováním květin pro řez vážně. Vytváří množství vzpřímených výhonů obsypaných zvonkovitými květy žlutozelené barvy. Výborně se hodí do kytic v kombinaci s jinými květy ve tvaru zvonků, lze ji sušit a velmi pěkně voní.


Prorostlík „Garibaldi“ je rychle rostoucí letnička a její světlé, žluto zelené květy dodají jiskru každému časně letnímu aranžmá. Kombinace vzdušných stonků s bílou a modrou vypadá stejně dobře, jako kombinace se zářivými květy.


Molučenka hladká, mrkev Dara Red Shades a prorostlík Garibaldi


Kompletní nabídku nejen otužilých letniček najdete na e-shopu PRIMA KYTEK. Existuje tolik krásných odrůd, ze kterých si můžete vybrat.


Byly pro vás tyto informace užitečné? Budeme rádi, když je budete sdílet se svými přáteli. DĚKUJEME!


2 855 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page