Okrasné hrachory by neměly chybět v žádné zahradě! Jakmile je jednou zkusíte pěstovat, budete to láska na celý život. Snadno se pěstují, fantasticky voní a jsou nabízeny ve stovkách barevných i druhových variacích. Jsou oblíbené zejména v anglofonním světě, kde si bez nich nelze žádnou květinovou zahradu ani představit. Tak si je pojďme nasadit i do našich zahrádek, máme pro vás návod jak na ně :)

Varování: Pěstování hrachorů je silně návykové!
1. Nejlepší doba na výsev okrasných hrachorů je právě nyní na konci zimy. Pokud žijete v teplejších oblastech, můžete zkusit i podzimní výsev, ale pro jistotu si nechte polovinu semen i na jarní výsev. Před výsevem se doporučuje namočit semena na 24 hodin do studené vody. To změkčí obal semene a urychlí proces klíčení o několik dní.
2. Vzhledem k tomu, že okrasné hrachory produkují již od počátku velké množství kořenů a zároveň nemají v lásce přesazování, doporučujeme výsev dvou semínek do 9 cm květináče. Pokud seženete speciální sadbovače pro hrachory, neváhejte si je pořídit. Vaše sazenice hrachorů to ocení. Jsou hluboké alespoň 12 až 15 cm a umožňují snadné vyjmutí sazenice bez poškození kořínků.
3. Do každého sadbovače zasaďte dvě semínka a prstem je zapíchněte alespoň 1 cm hluboko do půdy.
4. Pro zvýšení vlhkosti a urychlení klíčení přikryjte květináče plastovou poklicí. Umístěte do chladného skleníku, pařeniště nebo doma na světlý parapet.
Jedna z novinek v letošní nabídce Spanish Dancer (vlevo) a bestseller Nimbus (vpravo)
5. Jakmile rostliny dorostou do 10 až 15 cm, zaštípněte špičku na dva až tři páry pravých listů. Povzbudíte tím rostlinu k vytváření postranních výhonů. Rostlina pak bude nejen robustnější, ale také vytvoří více květů.
6. Okrasné hrachory jsou náročné na živiny. Proto místo pro výsadbu pořádně prohnojte vyzrálým kompostem nebo dobře shnilým hnojem.
7. Sazeničky můžete vysadit na stanoviště klidně již na přelomu března a dubna. Vysazujte k opoře alespoň 2 m vysoké ve vzdálenosti 20 až 25 cm. Hrachory rostou jak z vody, klidně i 30 cm za týden. Nezapomeňte je tedy pravidelně vyvazovat k opoře!
8. Okrasné hrachory jsou celkem žíznivé rostliny, a bez stálé vlhkosti se jim nebude dařit. Zejména během teplého počasí je zásadní udržovat rostliny až ve vlhku, proto hned po výsadbě nastavte kapkovou závlahu nebo si připravte plné konve vody 😊
9. Chcete-li prodloužit kvetení, je důležité, abyste zabránili rostlinám ve tvorbě semen. Je důležité pravidelně, alespoň jednou týdně, odstraňovat odkvetlá květenství.
10. Pěstujete-li okrasné hrachory k řezu, nejlepší fáze pro sklizeň je sbírat stonky, které mají na špičce alespoň 2 neotevřené květy. Hrachory vydrží ve váze 4 až 5 dní, ale to vůbec nevadí. Jejich „výkonost“ v tvorbě květů je nepřekonatelná a při správné péči je můžete sklízet dlouhé týdny.
Byl pro vás příspěvek užitečný? Jaké máte zkušenosti s pěstováním vonných hrachorů vy? Těšíme se na vaše komentáře.
Comments