top of page

TULIPÁNOVÁ HOREČKA

Aktualizováno: 31. 8. 2019

Zatímco velká část Evropy trpěla hrůzami 30leté války, zažívalo Nizozemsko zlatou éru. Na jedné straně bylo centrem lukrativního zámořského obchodu, na straně druhé bohatlo na dodávkách zbraní pro válčící Evropu. V té době se Nizozemci podíleli na polovině světového obchodu. A jeho součástí se čím dál tím více stával i obchod s tulipánovými cibulkami.


Bohatí holandští obchodníci ovládli v 17. století zámořský obchod

Se vzrůstající popularitou tulipánů byli pěstitelé tulipánů nuceni platit čím dál vyšší ceny, zejména za „infikované“ cibulky. V roce 1634 se do tohoto obchodu zapojili spekulanti, kteří za krátkou dobu vyhnali ceny tulipánů do nebývalých výšek.


Tulipánová horečka vrcholila na přelomu let 1636 a 1637. Jsou doloženy případy, že za jednu cibulku tulipánu bylo nabídnuto 5 hektarů půdy. Nevíme, zda je to pravda, ale dochovaly se přesné záznamy z roku 1636, kdy byla jedna cibulka tulipánu Viceroy prodána za 2.500 florinů (nizozemských guldenů). Pro srovnání kompletní oblek stál 80 florinů, tuna másla stála 100 florinů a 12 vykrmených ovcí 120 florinů. Roční mzda kvalifikovaného dělníka se pohybovala mezi 200 a 350 florinů.


Spekulace vrcholila na přelomu ledna a února 1637. Lidé kupovali za stále vyšší ceny. V té době už ani o tulipány nešlo. Investory zajímal pouze zisk z prodeje cibulek, případně prodej podílů na budoucích prodejích, tzv. futures. Vlastníci se měnili i 10x za den. Takové schéma však nemůže fungovat do nekonečna. Bublina splaskla začátkem února 1637. Zůstalo po ní několik boháčů a zástupy těch, co cibulích tulipánů prodělali. Ostatně to nebylo v dějinách naposledy.


Podle nových průzkumů to však vypadá, že těch, kteří prodělali „kalhoty“, bylo pouze několik desítek. A většinou šlo o tak bohaté obchodníky, že to pro ně nebyly ztráty fatální. Traduje se, že nejznámější mezi postiženými byl malíř Rembrandt van Rijn (na fotografii skica jeho autoportrétu), a že proto musel opustit Amsterdam. Pravdou však je, že jeho pozdější finanční problémy byly spojeny s nákupem honosného domu (dnes v něm sídlí jeho muzeum) a několika neúspěšnými investicemi.

Tulipánová horečka je v současném úhlu pohledu typickým příkladem spekulativní bubliny.My můžeme být rádi, že dnes tyto krásné květiny můžeme pěstovat i na našich zahradách za ceny, které si může dovolit každý. Mimochodem, odhaduje se, že za cenu jedné cibulky z doby tulipánové horečky si jich dnes můžete koupit až 200.000!

151 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page