top of page

ZEMĚ FAREM A TULIPÁNŮ

Průmyslová produkce cibulovin v Holandsku sahá hluboko do minulosti a začala v 16. století cestou vyslance Svaté říše římské do Konstantinopole. Ogier Chiselin Busbecq, vyslanec Svaté říše římské v Osmanské říši, byl zahradník s citem pro krásné květiny. Velké množství těch skutečně překrásných nalezl v zahradách města, které se dnes jmenuje Istambul. Nejúžasnější květiny místní nazývali „lalé“, což se překládalo jako „dulban“, případně „turban“. Postupem času se název proměnil na „tulipam“ a to už je jen krůček k dnešnímu názvu tulipán.Z VÍDNĚ DO NIZOZEMSKA


Busbecq využil svého vlivu a v roce 1573 jmenoval svého přítele Caroluse Clausia vedoucím císařských zahrad ve Vídni. Clusius byl zcestovalý Francouz, zabývající se medicínou a botanikou. Byl také autorem několika botanických děl. A právě jemu poslal Busbecq první cibule, které byly vysazeny v Evropě.

V císařských zahradách bylo mnoho rostlin, v té době považovaných za vzácné a neobvyklé. Například Fritillaria neboli Crown Imperialis, řebčík královský, byl pojmenován podle císařských zahrad ve Vídni.

V roce 1559 ilustroval německý přírodovědec Konrad Gesner první kultivar červeného tulipánu s dlouhým stonkem. Ten byl pak podle něho nazván „gesneriana“.


Největší podíl na rozvoji popularity tulipánů v Evropě se přisuzují právě Clusiovi, ačkoli jako první je veřejnosti představil Busbecq. Clusius se po 14 letech, které strávil v císařských zahradách ve Vídni, přestěhoval do nizozemského Leidenu a založil Hortus Academicus, první botanickou zahradu, která nebyla vyhrazena bylinkám, ale okrasným květinám.


TULIPÁNOVÁ HOREČKA


Clusius postupně vybudoval jedinečnou sbírku tulipánů, kterou následně prodal za astronomickou cenu. Lidé tulipány zbožňovali, ale většina si je nemohla dovolit koupit. A tak cibule tulipánů z Clusiovi zahrady jednoduše kradli a následně pěstovali ve svých zahrádkách. Je to zvláštní, ale tímto postupem vznikla v Nizozemsku první květinová oblast – Leiden. Odtud se pak tulipánový průmysl úspěšně rozšířil po celém Nizozemsku.


V současnosti máme téměř 3.500 druhů tulipánů. Nejznámější jsou pak ty, jejichž původ sahá až do začátku 17. století, tedy do období tulipánové horečky. V té době byly některé cibule tulipánů infikovány virem, který způsobil různobarevné žíhání. Poptávka po těchto „infikovaných“ cibulkách raketově rostla a s ní i jejich cena. A to tak, že došlo v roce 1637 ke zhroucení tulipánového trhu. Každopádně zůstaly tyto tulipány na trhu do dnešních dnů a to i díky nizozemskému malíři Rembrandtovi van Rijn, který je často maloval. Některé z nich jsou po něm pojmenovány a koupit je můžete i dnes.


Foto: Výstaviště Keukenhof otvírá své brány každý rok koncem března


NEJEN ZEMĚ TULIPÁNŮ


Cibuloviny nejsou však jen tulipány. Lilie, mečíky i narcisky profitují z optimálního klimatu jižního Holandska a jejich lehkých písečných půd. Oblasti mezi městečky Leidenem a Haarlemem se říká Bollenstreek (země cibulek) a právě zde je již po několik století centrum produkce cibulovin.

V této oblasti se také nachází světoznámé výstaviště Keukenhof. Každé jaro tu vykvétá 6 milionů tulipánů a ostatních cibulovin nejen pro potěšení návštěvníků, ale také jako ukázka novinek pro odborníky.

Cibuloviny se také pěstují na severu Holandska v oblasti Kennemerland, která se rozprostírá mezi městy Harlem a Petten. Jedny z největších a také nejokázalejších polí najdete v oblasti Noordoostpolder.


HOLANDSKÉ CIBULOVINY A SVĚT


Holandské cibuloviny jsou oprávněně vyhledávány po celém světě a většina cibulek vysazených v zahradách po celém světě pochází právě z Holandska. Jen málo pěstitelů ve světě se může měřit se znalostmi prověřenými generacemi holandských pěstitelů a dokonalými pěstitelskými podmínkami holandských písečných půd.

305 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commenti

Valutazione 0 stelle su 5.
Non ci sono ancora valutazioni

Aggiungi una valutazione
bottom of page